Międzynarodowy Magdeburg 2019

Body: 

Program Erasmus Plus znają wszyscy studenci żądni międzynarodowych doświadczeń i zdobywania tak wiedzy, jak i znajomości poza granicami naszego kraju. A czy znacie Akcję „Młodzież” w ramach Erasmusa? Są to krótkookresowe, tematyczne wymiany młodzieży, polegające na zdobywaniu doświadczenia w kontaktach z obcokrajowcami, poznawaniu nowych kultur oraz podnoszeniu umiejętności językowych w ramach edukacji nieformalnej.

 

W trakcie tegorocznej majówki, w okresie od 25 kwietnia do 5 maja, ośmioro naszych studentów wzięło udział w projekcie Erasmus+. Spotkanie grup z Polski, Niemiec, Grecji, Bośni i Hercegowiny oraz Francji odbywało się w Niemczech, w niezwykle urokliwej, historycznej Willi Bocklemann w stolicy landu Saksonia-Anhalt – Magdeburgu. Program „Different than the rest?” przybliżał uczestnikom temat stereotypów, frazesów oraz uprzedzeń, które mogą pojawić się w naszej codzienności.

Każdy dzień rozpoczynał się rozgrzewką fizyczno-intelektualną, dzięki czemu szare komórki mogły zostać zaopatrzone w odpowiednią dawkę tlenu potrzebną do następujących później warsztatów tematycznych. Każda z grup narodowych była odpowiedzialna za stworzenie zarówno planu, jak i atmosfery wymiany poprzez przygotowanie aktywności tematycznych spotkania. Polska grupa pokazała na przykład: na rozgrzewkę kreatywne gry wieloosobowe, które skupiały się na istotności komunikacji pozawerbalnej, warsztat kreatywny ukazujący, jak bardzo można się pomylić oceniając kogoś tylko za pośrednictwem pierwszego wrażenia czy refleksję dzienną, podczas której każdy mógł wyrazić swoje doświadczenia za pośrednictwem zrobionego przez siebie zdjęcia, ulubionego mema, bądź obrazka sytuacyjnego. Części programu przygotowywane przez członków drużyn z wszystkich krajów to długie godziny rozmów, dyskusji, śmiechu, nauki czy innego spojrzenia na nasze, czasem „zabetonowane”, spojrzenie na świat. Kolejnym warsztatem były dwie formy twórcze – filmowa oraz fotograficzna. Wspólna praca w mieszanych, wielonarodowych ekipach, pod okiem specjalistów, doprowadziła do powstania kilkudziesięciu zdjęć oraz kilkunastu krótkich form filmowych w kwestii stereotypów czy tego, jaki świat kreują nam media.

Integracja niejedno ma imię. W trakcie wymiany uczestnicy mogli zmierzyć się z poznawaniem nowych miast, z których pierwszym był Magdeburg. W trakcie „City Rally” drużyny musiały odnaleźć 13 miejsc, w każdym z nich wykonać 2 lub 3 zadania i zrobić zdjęcie na dowód zaliczenia wyzwania. Kolejnym miastem, które odwiedzili uczestnicy, był Berlin. W stolicy Niemiec przeszli od głównego dworca kolejowego aż do Alexanderplatz odwiedzając po drodze najciekawsze miejsca. Była też przestrzeń do eksplorowania Berlina „na własną rękę”.

Kolejnym niezapomnianym przeżyciem były wieczory interkulturowe. Każde z państw miało okazję zaprezentować swój kraj, swoje zwyczaje, kulturę czy potrawy. Znany wszystkim pod nazwą Zorba taniec Sirtaki zatańczony wspólnie z Grekami, przepyszne jedzenie i mocna kawa podczas wieczoru bośniackiego, francuskie sery i wędliny, niemieckie stroje i żelki, czy polskie kabanosy, kiełbasa i słodycze – dla każdego coś dobrego.

Te wspólne 10 dni to okazja do poznania nowych, wspaniałych ludzi, zasmakowania innej kultury, poprawy umiejętności językowych, otwarcia horyzontów, a przede wszystkim przełamania stereotypów. To wszystko zwieńczone zostało otrzymaniem przez każdego z uczestników Youth Pass – certyfikatu poświadczającego wszystkie zdobyte umiejętności, a będącego idealnym uzupełnieniem CV.

Chcecie poczuć to wszystko na własnej skórze? Śledźcie stronę WSZiB, być może w przyszłym roku pojawi się kolejna okazja do udziału w międzynarodowym projekcie!

Krzysztof Antończyk, uczestnik

Obraz: