Konferencja Rozwój cywilizacyjny i dobrostan – czy synergia jest możliwa?

Body: 

Konferencja "ROZWÓJ CYWILIZACYJNY I DOBROSTAN - czy synergia jest możliwa?" za nami.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu pragnie serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia.

Dziękujemy za Państwa zaangażowanie w dyskusje oraz inspirującą atmosferę, która towarzyszyła konferencji.

Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do naszych prelegentów:

  • dr. Krzysztofa Hajdrowskiego
  • dr. hab. Tomasza Hancia, prof. UAM
  • dr hab. Iwony Chmury-Rutkowskiej, prof. UAM
  • prof. dr. hab. Henryka Mruka

za podzielenie się swoją wiedzą i pasją.

Mamy nadzieję, że tematyka konferencji, dotycząca tak istotnych aspektów jak przemiany energetyczne, historia ADHD, prawo do szczęścia oraz wiele innych, dostarczyła Państwu cennych informacji i inspiracji.

Zapraszamy do śledzenia naszych kolejnych wydarzeń!

 

Ktoś oszacował, że energia pochodząca z jednego galonu ropy jest równoważna 28 dni pracy jednego robotnika. Na niebie, w ciągu jednej doby, 20 tysięcy samolotów przewozi ludzi oraz towary. Można postawić pytanie na temat rozgraniczenia między potrzebami a zachciankami ludzi.  W nawiązaniu do pierwszego referatu, w którym pokazano ściany kamienic w miastach, pokryte śladami po spalaniu węgla, można wskazać na zmiany w strukturze populacji jednego z owadów. Otóż w nowych warunkach środowiska, stworzonego przez działania człowieka, w miastach Wielkiej Brytanii wyginęły ćmy białe, natomiast przestrzeń  zdominowały ćmy szare. Pokryte ciemną substancją ściany domów były dla tych drugich bezpiecznym tłem. A ćmy białe stały się łatwą zdobyczą dla ptaków. Podobnie można spojrzeć na tło społeczne, które tworzą ludzie, jako obszar do szczęścia, równości, zdrowia fizycznego i psychicznego. W warunkach rosnącego dobrostanu, większego znaczenia nabiera całościowe traktowanie sfery fizycznej i duchowej człowieka, także tła społecznego (Gabor Mate opisał dramat mieszkańców Vancouver, wśród których ludność rdzenna pozostaje na marginesie społecznym). Coraz więcej narzędzi o charakterze synergicznym, jest wprowadzanych w biznesie. To kwestie programów określanych  akronimami typu ESG czy DEI. To skupienie uwagi na środowisku, społecznej odpowiedzialności biznesu, ładzie korporacyjnym, szanowaniu różnorodności, dążeniu do równości oraz włączaniu wszystkich w budowanie lepszego świata. Warte uwagi są refleksje Viktora Frankla, twórcy koncepcji logoterapii, stawiającej w centrum egzystencji człowieka poszukiwania sensu własnego życia.  Chociaż nadal istnieją jeszcze konflikty, w tym zbrojne, odżywają teorie spiskowe, pojawiają się sekty, to jednak coraz więcej  umysłów pracuje nad szukaniem rozwiązań skutecznych dla tworzenia świata przyjaznego  Planecie oraz gatunkowi homo sapiens. Ludzie na szerszą skalę kierują się wartościami humanistycznymi, zasadami, etyką. Wzrasta znaczenie  decyzji podejmowanych w oparciu o dowody pochodzące z badań naukowych. Jak oszacował to pierwszy z mówców, jest to kontynuacja wysiłków około 109 miliardów ludzi, którzy żyli wcześniej, przed naszą generacją.

Prawdopodobnie każdy z uczestników Konferencji sam sobie udzielił odpowiedzi na pytanie, na ile możliwa jest synergia między rozwojem cywilizacyjnym i dobrostanem. To ważne pytanie, w XXI wieku, określonym przez Y. Harariego epoką EDU – MED., czyli dominowanej przez edukację oraz kwestie zdrowotne, może nam towarzyszyć w kolejnym roku pracy naukowej oraz dydaktycznej, zwłaszcza dyskusji ze studentami. W moim przekonaniu, synergia jest realizowana w wielu segmentach rynkowych i na wielu obszarach  życia społecznego i ekonomicznego.

Henryk Mruk

 

Obraz: 
Konferencja Rozwój cywilizacyjny i dobrostan – czy synergia jest możliwa?