Psychologia jednolite studia magisterskie (5-letnie)
Rekrutacja na kierunek PSYCHOLOGIA została zakończona!
Tryb stacjonarny
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w budynku Uczelni. Wyjątkowo, niektóre wykłady mogą być realizowane online, także na żywo, w formie wideokonferencji.
Tryb niestacjonarny
Zajęcia odbywają się w weekendy (sobota i niedziela, średnio 2 razy w miesiącu). Warsztaty i ćwiczenia realizowane są w budynku Uczelni, a wykłady w większości online, także na żywo, w formie wideokonferencji.
Studenci wybierają specjalność na trzecim roku studiów. Przedmioty kierunkowe wprowadzające do specjalności są realizowane we wcześniejszych semestrach. Na czwartym i piątym roku realizowanych jest dziesięć przedmiotów specjalnościowych.
Specjalność jest uruchamiana dla minimum 4 osób
W naszej Uczelni możesz studiować Psychologię na jednolitych studiach magisterskich (pięcioletnich).
Są to studia o profilu praktycznym, które charakteryzują się przede wszystkim większą ilością warsztatów, ćwiczeń i zajęć terenowych prowadzonych przez praktyków psychologii - stanowią one ponad 50% wszystkich zajęć. Realizowane są za pomocą metod aktywnie włączających studentów do pracy (projekty, zadania ćwiczeniowe, symulacje, debaty, gry, odgrywanie ról), w podziale na mniejsze grupy. Wiedza teoretyczna przekazywana jest podczas wykładów, do których materiały zamieszczane są na platformie Moodle,
Do zespołu wykładowców zaproszono wybitnych naukowców i praktyków. Są wśród nich m. in. dr hab. Michał Ziarko, prof. dr hab. Ewa Mojs, dr hab. Tomasz Hanć, dr n. o zdr. Maia Stanisławska-Kubiak, dr n. o zdr. Dominik Czajeczny, dr n. med. Wojciech Żak, dr Wojciech Strzelecki, dr Beata Bochnia oraz dr Marcin Kochanowski. Wśród prowadzących zajęcia są czynni zawodowo psychologowie kliniczni, szkolni oraz biznesu i sportu a także psychoterapeuci, psychiatrzy i kognitywiści oraz menedżerowie firm rekrutacyjnych i działów HR. Program studiów konsultowali także przedstawiciele fundacji, ośrodków pomocy rodzinie i domów dziecka a także środowiska lekarskiego
Studia kończą się obroną pracy dyplomowej, pozwalają uzyskać wykształcenie wyższe zawodowe i tytuł magistra psychologii.
Kształcenie rozpoczynają przedmioty dające podstawy dla kierunku, które rozwijane są na zajęciach specjalnościowych i przygotowujących do praktyki psychologicznej. Wśród nich są przedmioty wprowadzające w nurty psychoterapii – psychodynamicznej, poznawczo-behawioralnej z elementami terapii schematów, systemowej, humanistycznej i pozytywnej a także terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Pozwala to naszym Studentom lepiej poznać charakter przyszłej pracy i wybierać ścieżkę dalszego rozwoju.
Praktyki zawodowe stanowią integralną część programu studiów. Uczelnia zapewnia miejsca praktyk. Studenci mogą także realizować praktyki samodzielnie.
Część zajęć praktycznych realizowana jest z wykorzystaniem pracowni symulacyjno-obserwacyjnej oraz pracowni psychometrycznej z narzędziami diagnozy psychologicznej. Ponadto zajęcia terenowe odbywają się pod opieką prowadzących w ośrodkach zajmujących się interwencją i terapią dla dzieci i młodzieży.
Znajomość różnych metod, technik i narzędzi diagnozy zachowań człowieka oraz umiejętność podejmowania interwencji psychologicznych, pozwoli wykorzystać adekwatne techniki terapeutyczne w pracy.
Wysokie osobiste oraz społeczne kompetencje psychologiczne uzyskane podczas studiów, pozwolą naszym Absolwentom na udzielanie wsparcia i pomocy psychologicznej w postawie otwartości i poszanowania drugiego człowieka.
Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu od ponad 30 lat koncentruje się na identyfikowaniu potrzeb edukacyjnych w społeczeństwie i wykorzystuje swój potencjał innowacyjny do wprowadzania na rynek specjalistów poszukiwanych przez zmieniające się społeczeństwo oraz rynek pracy.
Program kierunku psychologia w Wyższej Szkole Zarządzania i Psychologii w Poznaniu tworzony był z uwzględnieniem wymogów dla Europejskiego Certyfikatu Psychologa (EuroPsy), który obejmuje standardy kształcenia oraz praktyki uprawniające absolwentów kierunku do wpisu do Europejskiego Rejestru Psychologów.
Na opłaty składają się trzy elementy:
- opłata wpisowa - jednorazowa opłata administracyjna
- czesne – jest opłatą, którą możesz wnieść jednorazowo lub w sześciu ratach na semestr
- opłaty dodatkowe – pobierane tylko za dodatkowe usługi edukacyjne i administracyjne, ich wysokość określa załącznik do umowy o naukę
Opłaty zawarte w umowie o naukę nie podlegają zmianie przez cały okres trwania studiów.
W WSZiP w Poznaniu nie ma żadnych ukrytych kosztów ani opłat!
Aby zapisać się na studia w WSZiP w Poznaniu wystarczy dostarczyć do Uczelni listownie lub osobiście:
- Oryginał lub odpis świadectwa dojrzałości wydany przez szkołę, w języku polskim
- 1 aktualną fotografię zgodną z wymogami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych
- Potwierdzenie wpłaty opłaty wpisowej
- Dowód osobisty lub paszport w celu potwierdzenia danych kandydata (w przypadku wysłania dokumentów pocztą - podczas pierwszej wizyty na Uczelni)
- Formularz rekrutacyjny*
- Zgodę na przetwarzanie danych osobowych*
- Ślubowanie*
- Dwa egzemplarze umowy o naukę*
* Dokumenty pobierzesz poniżej
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników egzaminu maturalnego z języka polskiego zdawanego pisemnie na poziomie podstawowym z wagą 1,5 oraz wybranego przez kandydata przedmiotu zdawanego pisemnie na poziomie podstawowym z wagą 1,0 lub wybranego przedmiotu zdawanego pisemnie na poziomie rozszerzonym z wagą 2,0.
Ponadto Komisja Rekrutacyjna może przyznać kandydatowi dodatkowe punkty za aktywność na polu działań społecznych - za udział w konkursach tematycznych, olimpiadach lub wolontariacie. Udokumentowane aktywności mogą zwiększyć wynik o maksymalnie 5 punktów.
Aby zostać przyjętym na studia należy uzyskać minimum 90 punktów.
Przykład 1:
język polski podstawowy - 50% * 1,5 = 75 punktów
matematyka podstawowa - 55% * 1 = 55 punktów
SUMA PUNKTÓW = 75 + 55 = 130 punktów
Przykład 2:
język polski podstawowy - 50% * 1,5 = 75 punktów
matematyka rozszerzona - 35% * 2 = 70 punktów
SUMA PUNKTÓW = 75 + 70 = 145 punktów
Przelicznik ocen starej matury:
do 1991 r. | od 1991 do 2004 r. | ||
ocena | wynik procentowy | ocena | wynik procentowy |
3 | 30% | 2 | 30% |
3+ | 47,5% | 3 | 47,5% |
4 | 65% | 4 | 65% |
4+ | 82,5% | 5 | 82,5% |
5 | 100% | 6 | 100% |
Na studia przyjmowani są kandydaci mający na świadectwie maturalnym ocenę/punktację z języka angielskiego lub niemieckiego.
Dopuszcza się również przedstawienie przez kandydata świadectwa ukończenia szkoły średniej / zaświadczenia / certyfikatu świadczącego o znajomości języka angielskiego / niemieckiego na poziomie co najmniej B1.
Z kandydatami, którzy nie dysponują powyższymi dokumentami będzie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna, podczas której lektor potwierdzi poziom znajomości języka angielskiego lub niemieckiego na poziomie min. B1, co będzie podstawą do decyzji o przyjęciu na studia lub nie.
Praktyka obowiązuje od 7 semestru i nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Do zadań studenta podczas praktyk w szkołach, poradniach, fundacjach oraz na oddziałach szpitalnych i w ośrodkach rehabilitacji należy w szczególności:
- przeprowadzenie dwóch diagnoz psychologicznych z zakresu procesów poznawczych, inteligencji, emocji oraz osobowości (jedna dotyczy osoby dorosłej, jedna dziecka), diagnoza z wykorzystaniem narzędzi, które student poznał na zajęciach na Uczelni, m. in. Test Wechslera, IDS, EPQ-R, INTE, CISS, PZN, interpretacja wyników, wykonanie testów potwierdzone w dzienniku praktyk,
- omówienie z klientem / pacjentem wyników badań, wykonanie zadania potwierdzone w dzienniku praktyk,
- opracowanie zaleceń dotyczących wsparcia psychologicznego badanego lub jego rodziny, potwierdzone w dzienniku praktyk,
- udział w spotkaniach z nauczycielami (1 raz) lub uczestnictwo w wizytach na oddziale minimum 2 razy (potwierdzone w dzienniku praktyk),
- udział w spotkaniach omawiających wyniki badań osób badanych (minimum 6 razy), potwierdzone w dziennikach praktyk,
- przygotowanie dokumentacji wyników badań psychologicznych do użytku wewnętrznego (minimum 2) oraz dokumentacji zewnętrznej (minimum 2), potwierdzone w dziennikach praktyk,
- zebranie wywiadu pogłębionego (2) zgodnie z protokołem stosowanym w miejscu praktyk, potwierdzone w dziennikach praktyk.
Wyżej wymienione zadania mają na celu opanowanie praktyczne przeprowadzania badania psychologicznego, administracji testów i ich interpretacji, przygotowania dokumentacji a także wzmacniania umiejętności komunikacyjnych w profesjonalnym środowisku.
Podczas praktyk z obszaru psychologii pracy należy w szczególności:
- udział w procesie rekrutacji (obserwacja) przygotowanym przez daną organizację,
- samodzielne przeprowadzenie wybranego testu stosowanego przez daną organizację
, - przygotowanie ogłoszenia o naborze na stanowisko (opiekun praktyk przygotowuje zadanie na poziomie szczegółowym),
- przygotowanie projektu warsztatów dla pracowników, którego celem jest wspieranie zdrowia psychicznego kadry w organizacji,
- tworzenie programów prozdrowotnych dla pracowników, w tym warsztatów, wspólnych aktywności i plakatów edukacyjnych,
- asystowanie przy przygotowywaniu lub zapoznanie się z gotowymi kartami oceny pracowniczej,
- zapoznanie się z zasadami prowadzenia dokumentacji procesów rekrutacji i selekcji,
- opracowanie (symulacyjne) opisu 1 stanowiska pracy wybranego przez opiekuna oraz wybór narzędzi do weryfikacji pożądanych na danym stanowisku kompetencji,
- rozpoznanie i opis stresorów na wybranym przez opiekuna stanowisku pracy.
Biuro Rekrutacji:
- ul. Robocza 4, pokój 3 (parter), 61-538 Poznań
- tel. 61 835 15 11
- kom. 601 305 212
- rekrutacja@wszib.com.pl
Godziny otwarcia Biura Rekrutacji:
- w poniedziałki Uczelnia jest nieczynna
- wtorek-sobota 8.00-16.00
- niedziela 8.00-13.00